A Kisalföld Táncegyüttes 2019. évi Csoóri Sándor pályázata időszakának főbb tevékenységei

2024.06.27.by kisalfoldte

A pályázati támogatást a következőképpen használtuk fel.

A1.: Oktató tiszteletdíja – 2019. szeptember 1.-2020. december 31. közti időszakban.

A Kisalföld Táncegyüttes és utánpótláscsoportjai működése munkáját segíti: Krizsák Judit Kinga néptáncpedagógus, aki az ásványrárói Tilinkó utánpótlás csoportnál és Kovács Viktória diplomás néptáncoktató, aki a Kisalföld Táncegyüttesnél dolgozik. Kettejük szakmai munkáját megbízási díj keretében fizettük ki. Módosítási kérelmünk révén az eredeti időszakot 2020. decemberig módosítottuk.

A3.: A tiszteletdíjakat  a Mirabilis Kft könyvelő iroda közreműködésével az előírások szerint havonta jelentettük a NAV felé, a járulékokat szintén havonta a bevallások szerint teljesítettük.

B1.: Oktató, koreográfus tiszteletdíja(számlás kifizetés): e rovatban két témában használtuk fel a támogatást:

– Tovább folytattuk a mezőségi táncdialektus megismerését Tálas Ágnes és Kiss Zsolt oktatókkal. A korábbi északmezőségi táncok (Feketelak, Magyarpalatka) után egy általánosan ismert román lakta település, Mezőszopor román táncanyagát tanította az oktató páros. A terv megvalósításához számos alkalommal tartottak foglalkozást. Ennek eredményeként készült el az új koreográfia „Mezőszopori román táncok” címmel, melyet 2020. októberében a Büki Minősítő fesztiválon a zsűri kiemelt arany minősítéssel díjazta. A próbákat a pandémiás időszakban többször el kellett halasztani, de jól használtuk ki az összejövetelre alkalmas időszakokat. Azon időszakokban, melyben tilos volt a csoportosulás online formában folytattuk az oktatást.

– Az ásványrárói Tilinkó csoport számára Ruppert László készített Somogy táncok koreográfiát 2019 őszén.

B 2. Zenekar tiszteletdíja: az ifjúsági csoport és az utánpótlás próbáinak, fellépéseinek zenei kísérete érdekében több zenekarral együtt működtünk, így a dunaszerdahelyi Pántlika zenekarral, a budapesti Tóth Ádám zenekarával, valamint a mosonmagyaróvári Keresztény Gyula vezette Kislaptáros zenekarral. A próbák és fellépések zenei kísérete mellett többalkalommal tartottunk hangszerbemutatót és táncházat az utánpótlás számára iskolai környezetben. A számlák esetén a gazdasági tevékenység rovatban e közreműködések helyét és időpontját megjelöltük.

B 3. Népviselet beszerzése:

-Két alkalommal rendeltünk férfi ill. fiú csizmát(összeseb 10 pár) a nyíregyházi Tonita Kft. műhelyéből Tóth Lászlótól.

– az általunk megvásárolt anyagból a győri varrónő, Pénzesné Ihász Mónika készített 10 garnitúra jelmezt ( mezőszopori román férfi és női viseletet)

-A „Méra” Szolgáltató Bt.-től kalotaszegi női viseletet rendeltünk.

B.4. A próbaterembe zenei hangosítás céljára 1 erősítő berendezést(végfok) és 2 hangfalat vásároltunk. Későbbiekben a pandémia időszakában szükség volt még egy hordozható aktív hangfal beszerzésére, ugyanis a próbák helyszíne megváltozott.

B.5. Utazási költség:

– 2020. januárjában a Kapuvári Néptánctalálkozóra utaztunk,

– 2020. júniusában az utánpótlás csoport tagjaival a tánctábor idejében a Csornai Múzeumban jártunk,

2020. októberében a Büki Régiós Minősítő Fesztiválon vettünk részt a Kisalföld Ifjúsági csoporttal.

A Kisalföld Táncegyüttes és utánpótlás csoportjai 2019. – 2020.évi tevékenysége főbb állomásai a következők voltak:

2019. július 25-augusztus 5.: részvétel a Sinnaiban (Szardínia) rendezett néptáncfesztiválon

20219. szeptember 14.: részvétel a győri Világzenei Fesztiválon

2019. szeptember 21.: fellépés az Újvárosi Családi Nap rendezvényén(Győr)

2019. október 18.: fellépés a győri Konferencia Hotelben

2019. november 9.: fellépés az Edélyi Magyarok Egyesülete jubileumi rendezvényén

2019.november 19.:  hanfelvétel Tóth Ádám zenekarával

2019. november 22-24.: fellépés Luzernben(Svájc)

2020. január 18.: fellépés Kapuváron a Megyei Néptánctalálkozón

2020. január 5.: Kislaptáros zenekar hangszerbemutatója a győri Gyakorló és az ásványrárói Somogyi József Általános Iskolában az alsó tagozat diákjainak.

2020. január-február-március: hétvégi próbák Kiss Zsolt és Tálas Ágnes oktatókkal

2020. március 16-május 15.: pandémia időszaka. Ezen időszakban a csoportosulás tilos volt, így  online oktatást végeztünk a Kisalföld Táncegyüttes Classrom csoportján ill. az utánpótlás gyermek csoportok facebook oldalán keresztül.

2020. május közepétől folytattuk a próbatermi munkát

– június folyamán elkészült a mezőszopori román koreográfia(június19-20-21), a gyermekeknek napközis nyári tábort szerveztünk a Gyakorló iskolában(június 22-26)

-augusztus végén a koreográfia befejezésre került, zenekari próbát is tarthattunk,

-szeptembertől a próbák a győri Generációk Háza bezárása miatt változó helyen folytak

-október 11-én zenekari próbát tartottunk,

-október 22-én a Büki Minősítő Fesztiválon vettünk részt, a Kisalföld Ifjúsági csoport kiemelt arany minősítésben és különdíjban részesült.

2020. október 26-tól a csoportos foglalkozások újra tiltás alá kerültek, mivel a művelődési intézmények bezártak, csak az iskolai néptánc oktatásra volt lehetőség. Az ifjúsági csoport számára az online oktatás mellett 10 főig konzultációs gyakorlati foglalkozást tartottunk egyházi fenntartású teremben.

2020. november 6-án  hangszerbemutatót tartottunk(osztályok számára elkülönülten) a győri Gyakorlós Általános Iskolában a Kislaptáros zenekar tagjai közreműködésével.

A 2020. tavaszán megjelenő Covid járvány, annak több hullámában alaposan megnehezítette programjaink megvalósítását, céljaink elérését. Igyekeztünk mindig az adott a lehetőségeket kihasználva (online tanítás, kiscsoportos foglalkozások) a folyamatos szakmai munkát végezni, programunkat megvalósítani, ill. a közösségeinket megtartani. Nagyon nehéz volt, hisz az emberek egy része az egészség (élet) megőrzést előtérbe helyezte a csoportos munkával szemben.

Az online tér előtérbe helyezése egy új kihívás volt mind az oktatók, mind a táncosok, szülők számára.

A védőoltások csak elterjedése csak 2021 nyarától enyhített a helyzeten.

A pályázati támogatás felhasználási időszaka fentiek miatt kitolódott.

A támogatás kapcsán a legfontosabb eredményként azt említhetjük meg, hogy a Kisalföld Táncegyüttes nagy összegű (3,4 millió Ft értékű) támogatása mind az oktatók javadalmazását, mind külső szakemberek meghívását, zenei közreműködés lehetőségét, valamint a jelmez és eszköztár jelentős bővítését segítette. A Kárpát-medencei utazási támogatás révén több korosztály programját is meg tudtunk valósítani. Külön ki kell emelni, hogy a támogatás révén a Győrtől mintegy 20 km-re lévő Ásványráró község lelkes táncos fiataljait is be tudtuk vonni programjainkba.

Az együttes szakmai munkájának segítői: Krizsák Judit Kinga, Kovács Viktória. Az ő munkájuk nélkülözhetetlen a csoport működése és fennmaradása érdekében.

A célokhoz megfelelően tudtuk hozzárendelni az anyagi forrásokat.

A költségvetés fő fejezeteinek alsoraiban a megengedett 10 % eltérést nem léptük túl.

A támogatás felhasználását a www.kisalfoldte.hu oldalon tettük nyilvánossá, a tevékenység bemutatása (hírek, fényképek) során(facebook, honlap) rendszeresen megjelent a #csoórisandoralap hivatkozás.

Köszönjük a Csoóri program támogatását!

Tisztelettel: Ruppert László művészeti vezető, egyesületi elnök